Стрес, вигоряння, депресія – це не синоніми

Листайте

У лексиконі сучасної людини слова «стрес, вигоряння, депресія» зустрічаються досить часто. Дехто навіть чергує їх у своїй мові, повідомляючи про ті чи інші власні проблеми, позначаючи свій поганий настрій. Але це не синоніми, а, подекуди, досить далекі один від одного поняття, і ми повинні чітко розуміти значення кожного з термінів. Навіщо, та й чи така вже принципова різниця – про це розповімо детально і популярно.

Стрес та вигоряння – це не діагнози

Стрес – це стан збудження, підвищеної готовності. Передумовами для нього можуть стати і хороші, і погані події. Кожна людина носить свій персональний набір збудників. Одні зазнають нервового напруження після сварки у сім’ї, інші хвилюються перед такими жаданими поїздками та зустрічами, а в третіх певні психологічні перепади пов’язані з фізіологічними проблемами.

Тож стреси – це не хвороба, а адаптаційна реакція організму. Вони потрібні, щоб тіло підготувалося до змін, що відбудуться у близькому чи більш віддаленому майбутньому.

Тому не завжди ці стани є шкідливими. У стані, який називають «еустрес» всередині нас зростає енергія, ми стаємо продуктивнішими, включеними. За це його називають «корисним стресом». Але якщо події, що спричинили стрес, були занадто різкими, болісними, гнітючими, відбувається прихід негативного стресу – його назвали «дистрес». Залежно від причини він може бути гострим чи хронічним.

Найчастіше стрес викликають такі фактори:

  • Зміна місця проживання, переїзд, ремонт удома;
  • Підвищення по службі, або звільнення з роботи;
  • Одруження, розлучення, конфлікти з колегами та інші емоційно заряджені події.

Причому це не обов’язково мають бути реальні події – навіть думки та про загрози, уявляння їх теж можуть стати джерелами стресу для психіки.

А наслідком хронічного стресу на роботі може стати «вигоряння» – це стан психічного та фізичного виснаження. Цей чинник впливає здоров’я, але це все ще не діагноз.

Причинами вигоряння можуть стати:

  • Систематичні перепрацювання;
  • Недостатня заробітна платня;
  • Токсична атмосфера в колі колег;
  • Конфлікти з керівництвом.

Коли до дистресу додається вигоряння, у людини посилюється почуття виснаження чи пригніченості, з’являється байдужість, негативізм та цинізм у ставленні до роботи, а також знижується професійна ефективність.

За наявності таких проблем фахівці рекомендують ще на ранніх стадіях звертатися до психолога чи психотерапевта. Якщо вигоряння почало позначатися інших сферах життя важливо вчасно звернутися до психіатра.

Депресія – це хвороба

Якщо стрес та вигоряння не є захворюваннями, то депресія входить до міжнародної кваліфікації хвороб. Це діагноз, який має ставити лікар.

Існують такі причини депресії:

  • Ендогенні (внутрішні) – коли в організмі відбуваються такі процеси як гормональний збій, дисбаланс вітамінів, збій у роботі біохімії мозку;
  • Екзогенні (зовнішні) – при втраті близької людини, тривалій хворобі, тяжкій розлуці, невирішеному вигорянні, жорстокості у сім’ї чи у взаєминах із партнером.

Важливо знати, що депресія позначається на всіх сферах життя, а не лише на роботі. Супутніми специфічними симптомами хвороби можуть бути знижена самооцінка, підвищене почуття провини, наміри або дії, спрямовані на суїцид або завдання самому собі шкоди, болю.

В цьому випадку дуже важливо вчасно звернутися до психолога, психотерапевта чи психіатра. Спеціаліст призначить правильний курс антидепресантів. Такі ліки регулюють вироблення гормонів та біохімічні процеси в організмі, тому призначати їх самостійно категорично заборонено через можливі побічні ефекти. Виняток становлять нелікарські препарати.

Методи підвищення впевненості у собі

На усвідомленість та любов до себе (впевненість) впливають:

  • Зовнішній вигляд (стиль одягу, портретна зона);
  • Цілеспрямованість (чіткий фокус, дії);
  • Турбота про себе;
  • Фінансова незалежність;
  • Самодостатність (незалежність від думки оточення);
  • Самоорганізація (планування, послідовність дій);
  • Сильне оточення (підтримка, допомога, здатність надихати);
  • Особистісне зростання (робота з самообмеженнями та страхами).

Вітаміни та харчові домішки при депресіях

До переліченого вище буде зовсім незайвим додати корисних поживних речовин, як допоможуть стабілізувати і фізичний, і психічний стан.

Препарат, який допоможе нормалізувати стан, але й подолати його наслідки – це комплекс Магній + Вітамін В6, розроблений у компанії Bluebonnet Nutrition. Його рекомендують при депресії, занепаді сил, розладах нервової системи, а також при крихких кістках, ламкості та непрохідності судин і артерій, втомі м’язів, крепатурі, нирковій недостатності та захворюваннях шкіри. Вітамін В6 та мікроелемент магній тут зібрані у пропорції 25/400 мг.

Найбільшої шкоди від стресів та депресії зазнає імунна система. Зміцнити і нерви, й імунітет одночасно дає змогу Комплекс Dmg-Gold від компанії Erbenobili. Це незамінний препарат при ослабленому імунітеті, розладах нервової системи, стресовому стані, розладах уваги та депресії, а також при захворюваннях серцево-судинної системи. До його багатого складу ввійшли Вітаміни В6, В3 (ніацин), В2 (рібофлавін), В1 (тіамін), В9 (фолієва кислота), В12 (метилкобаламін), а також інозітол, диметилгліцин, бетаін HCI та ефірна олія з апельсину.

Следи за INK в социальных сетях и узнавай обо всем первым! Мы в Facebook, Twitter.
Loading...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: