МГО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНСТИТУТ ЧОРНОБИЛЯ

ЧОРНОБИЛЬ 35

СЕРІЯ ЗАХОДІВ ЩОДО ШАНУВАННЯ 35-ИХ РОКОВИН ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
МГО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНСТИТУТ ЧОРНОБИЛЯ

ЧОРНОБИЛЬ 35

СЕРІЯ ЗАХОДІВ ЩОДО ШАНУВАННЯ 35-ИХ РОКОВИН ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
35 років – це привід дізнатись,

Чим є Чорнобиль для тебе?

300 Хиросим

Потужність радіоактивного викиду
1 747 803

Постраждалих осіб станом на 01.07.2020
185 206

Живих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Україні
330 298

Зі статусом потерпілих дітей
Чорнобиль - найбільша катастрофа світу з епіцентром в 100 км від Києва. Проблема, що торкнулась всього світу і майже кожної української сім'ї.
Та що ми насправді знаємо про нього? Його минуле, сучасне та майбутнє? Що ми розкажемо про нього наступним поколінням, як нам говорити про нього зі світом? Яким ми хочемо бачити Чорнобиль через 100 років і що ми робимо сьогодні для цього?


Чорнобиль - є основою само визнання українців та однім з привидів становлення нашої державності. Де як не в Україні, люди повинні знати все про минуле сучасне та майбутнє Чорнобиля та ділитися своїми знаннями зі світом та наступними поколіннями.

ЧОРНОБИЛЬ

ЗАМОВЧУВАННЯ
До чого призводить свідома дезінформація населення та які наслидки цього ми бачимо через 35 років?


Пришвидшивши розпад СРСР, Чорнобиль став словом, що знає весь світ. Однак, для України він став національною травмою.
Підтверджені розсекреченими документами КДБ факти свідомого замовчування причин та реальних наслідків аварії на ЧАЕС радянською владою, а також велика кількість дезінформації призвели до того, що правдивої інформації про Чорнобиль дуже мало.

Досі у ЗМІ ширяться чутки про радіацію, а туристи вірять, що будуть світитися після екскурсії у Чорнобиль. У 2019 році ми робили спец-проект із ТСН на цю тему.
Тому важливим є залучення експертів Чорнобиля до всіх інформаційних кампаній та проектів.
Програма заходів
До створення програми залучено об'єднання ліквідаторів, проактивні групи колишніх прип'ятчан, Національний Музей Чорнобиль, наукових експертів МАГАТЕ, перший офіційний мобільний додаток Чорнобиля – Chornobyl App, музичний проєкт Звуки Чорнобиля, арт-проєкт ARTEFACT, освітній проєкт Урок пам'яті для 1-11 класів українських шкіл та інші проєкти.

В рамках програми проведені: освітні події і наукові лекції, експертні обговорення та дискусії, нічна акція вшанування пам'яті в Прип'яті, видання документальної стрічки та музичного альбому, у всіх композиціях якого використано Звуки Чорнобиля, особливі проєкти Національного Музею Чорнобиль, експонати віртуальної виставки ARTEFACT, онлайн зустріч чорнобильців з усього світу та навіть інтерактивна виставка з доданою реальністю мобільного додатку Chornobyl App, відвідати яку зможе кожен, після заповнення спеціальної форми на сайті CHORNOBYL35.com.


Через COVID-19 програма заходів передбачає змішані формати долучення online та offline, тож взяти участь в освітній та культурній частині зможуть відвідувачі з усього світу. Вже підтверджено присутність таких країн, як Україна, Японія, США, Польща, Канада, Іспанія, Германія, Британія, Фінляндія, Білорусь, Казахстан, Греція, Литва, Латвія, Італія, і організатори продовжують залучати нових партнерів з різних країн.
ЧОРНОБИЛЬ 35. Нічна подія у Прип'яті
Шанування роковин у Прип'яті із залученням колишніх мешканців та серією мистецьких актів
Шанування роковин у Прип'яті із залученням колишніх мешканців та серією мистецьких актів
У ніч з 25 на 26 квітня, о 1:23 ночі, у м. Прип'ять у пам'ять про Чорнобильську трагедію запалили 35 свічок - за кількістю років, що минули з моменту аварії. Саме о 1 годині 23 хвилини 35 років тому на четвертому енергоблоці ЧАЕС у ході проєктного випробування турбогенератора пролунали два вибухи, які повністю зруйнували реактор.

Колишні мешканці Прип'яті зібралися на головній площі міста, щоб вшанувати пам'ять загиблих в аварії на Чорнобильській АЕС в рамках мистецької акції Chornobyl.35, що розкрила історію міста, розповіла про Прип'ять наших днів, а також символічно показала роль Чорнобиля у загальнонаціональному контексті.
Ікона «Чорнобильський Спас»
Першу в світі Діджитал-ікону представили в Михайлівському соборі та у Прип'яті
Унікальна подія для Чорнобиля, вірян та цифрового мистецтва
У понеділок, 26 квітня, в Києві на подвір'ї Михайлівського Золотоверхого собору пройшло богослужіння з першої української цифровий іконою. Його провів архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір разом зі служителями Михайлівського Золотоверхого собору.

Унікальну Діджитал-ікону «Чорнобильський Спас» вперше представили на акції, яка пройшла в місті Прип'ять в ніч з 25 на 26 квітня. А днем вона була представлена вже в Києві.

«Чорнобильський Спас» — унікальна ікона, виконана в стилі українського бароко, на якій учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зображені на рівні зі святими. Є на обкладеному кіотом зображенні відома Чорнобильська сосна — образ, не вигаданий людиною — водночас схожий і на хрест, і на тризуб, що є малим гербом України.
Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір
«Катастрофи завжди спонукають людину до переоцінки життя, вчинків, до так званого духовного пробудження. А Церква завжди закликає своїх вірних до осмисленого життя, до внутрішньої боротьби з власними пороками, злом і гріхом. Церква цінує подвиг людини. Тому Церква поруч з воїнами, поруч з ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС, поруч з людьми, які заслуговують вдячності і турботи.

Якщо говорити про можливості, які дають людству цифрові технології, то безперечно вони надзвичайно великі. Розвиток науки, освіти, медицини, мистецтва... Церква є невід'ємною частиною суспільства. Вона сприймає цифрові технології як позитивний здобуток людства. Використовує технології для поширення релігійних ідей серед своїх членів і свідчення про Істину у світі. Але і застерігає про те, що без домінування духовних, Божих цінностей над технологічними здобутками людства, технології призводитимуть до жахливих гуманітарних катастроф.

Цифрова ікона на мою думку дасть можливість «проникнути» в середину ікони, а значить – зрозуміти її сенси, зацікавитися її смислом. Ікона народилася в межах церковного Передання, вона є частиною православного віровчення. Тому через пізнання смислу ікони, можна пізнавати суть Церкви. Ікона виражає Православне віровчення, яке формує ціннісні орієнтири людини. Має пройти час і відбутися так звана рецепція, тобто прийняття такої ікони і її функцій у Церкві»


Автором діджитал-ікони став культурний діяч, медіа-митець член Громадської ради при ДАЗВ — Валерий Коршунов.
«Працюючи із темою Чорнобиля, багато років я спостерігав цікаве для мене ставлення ліквідаторів до релігії. Після розпаду радянського союзу серед чорнобильців склалася скрутна ситуація — країна не мала грошей на субсидії, проблеми зі здоров'ям потребували постійного лікування та віднімали можливість заробити на нього самостійно. Тотальна невідомість і невпевненість у своєму завтра багатьох ліквідаторів приводила у лоно церкви.

Там вони знаходили свій душевний спокій.
Діджиталізація увійшла у наше життя, але це лише новий засіб та канал спілкування між людьми. У цьому проєкті ми поєднуємо збереження нашої культурної спадщини та створення нових сучасних культурних символів. Можливо, зараз вони ще не зрозуміли всім, але й інтернет, і телебачення теж колись були занадто інноваційними для сприйняття»
ЗВУКИ ЧОРНОБИЛЯ
Унікальний арт-проект, в якому музиканти переосмислюють Чорнобиль через створення нових пісень та кліпів, що містять звуки записані у Зоні Відчуження
Музика, що пам'ятає
Восени 2020 року українські та міжнародні музиканти GusGus, KAZKA, Вагоновожатые, ATOMIC SIMAO, TELEPOPMUSIK, Bjarki, Dub FX, Сергій Міхалок, Олександр Чемеров, Стасік, KRUTЬ об'єдналися у тематичний проєкт Валерія Коршунова - «Звуки Чорнобиля» заради культурного переосмислення трагедії.

Унікальною особливістю проєкту є те, що в основу кожної композиції музикантів закладені характерні звуки для Чорнобильської зони відчуження: тріск дозиметра, скрип оглядового колеса, шум рудого лісу, відлуння, гуркіт течії, тощо. Навіть, звуки, що були записані всередині Чорнобильської АЕС.

Артисти відвідували Зону Відчуження разом із автором проєкту у індивідуальних експедиціях, де шукали сенси та історії, навколо яких створювали нові композиції. Таким чином, у кожній пісні чи треку є і акустичний відбиток Чорнобиля, і глибокий сенс.
24 квітня у спецвипуску Телебачення Торонто презентовано документальну стрічку про проєкт «Звуки Чорнобиля», яка відкриває лаштунки запису альбому, поїздок артистів у Зону Відчуження та створення кліпів.

Тут ви можете дізнатись враження артистів від поїздки у Чорнобиль, історії, що лежать у основі їх композицій, подивитись, як проходили зйомки кліпів деяких артистів.

Що є Чорнобиль для музикантів та у кого яка особиста історія?


SOUNDS OF CHORNOBYL
музичний проєкт до роковин аварії на ЧАЕС
23 квітня відбувся ДІДЖИТАЛ-реліз альбому «Звуки Чорнобиля» на платформах Spotify, Apple Music і Youtube Music та ін
GusGus & Bjarki - Chernobyl
Ісландська музична група GusGus і виконавець Bjarki випустили кліп на пісню "Chernobyl". Відео зняв український режисер, автор проєктів Artefact, "Звуки Чорнобиля" та додатку Chernobyl App Валерій Коршунов.

У самій пісні була використана аудіобібліотека з проєкту "Звуки Чорнобиля", до якого музиканти приєдналися у 2020 році. Серед них – тріск дозиметра, скрип колеса огляду, шум Рудого лісу, відлуння, звуки проточної води та інші технічні звуки.

Кліп знімали в Прип'яті та на Річковому вокзалі в Києві, де у 2019 році відбулася мистецька виставка Коршунова "Artefact: Chernobyl 33".

УРОК ПАМ'ЯТІ ЧОРНОБИЛЯ
Оновленні матеріали та сучасний формат традиційних "Уроків пам'яті Чорнобиля" для учнів з 1 по 11 класу
За підтримки Українського культурного фонду група педагогів, у партнерстві з Національним музеєм «Чорнобиль» та Європейським інститутом Чорнобиля, провела роботу над оновленням дидактичного матеріалу Уроків пам'яті Чорнобиля. Оновлення, яких зазнала програма, стосуються як змісту, у зв'язку з появою нової інформації з розсекречених документів КДБ, так і формату - Уроки представлені у цікавому сучасному відеоформаті.

З 26 квітня на сайті СhornobylLessons.com вчитель будь-якої школи України, зможе знайти "Урок пам'яті Чорнобиля", розроблений спеціально для кожного з першого по одинадцятий класи, та організувати його перегляд для своїх учнів.
В залежності від віку, в уроках розкрито не лише наслідки радіаційного забруднення, а й медичні та соціальні наслідки аварії на ЧАЕС, в яких сьогодні ми живемо і з якими будуть жити наші нащадки. У старших класах розглянуть й політичні передумови та вплив трагедії на становлення незалежної держави Україна.

Особливу увагу приділено її інформаційній складовій – пропаганді, фейкам та маніпуляціям з боку влади Радянського Союзу, які напряму вплинули на кількість жертв трагедії. Сьогодні інформаційна трагедія Чорнобиля повинна стати наочним прикладом в підручниках по інформаційній безпеці та кейсом для вивчення можливих наслідків гібридної війни в Україні.
ВЕДУЧІ
Благодійну участь у проєкті взяли відомі українські теле- та радіоведучі, які спробували себе у ролі вчителів.
Володимир Остапчук
Шоу МАСКА та Євробачення
«Кожен раз мене бере злість від цинічності тієї влади, від того, як вона брехала людям і не турбувалася про їхнє здоров'я. Головним для неї було зберегти своє «обличчя» на міжнародній арені. Мені було півтора роки, коли сталася аварія, і нас з сестрою-близнючкою, як зазвичай, вивозили гуляти в колясці. Батьки нічого не знали. У той час у ЗМІ нічого не просочувалося. А зараз, я більш ніж впевнений, що діти, яких - я дуже вірю - ця трагедія не торкнеться, повинні знати цю історію, щоб таке недбале ставлення до людей більше ніколи не повторилося».
Олександр Преподобний
Програма "Гроші", 1+1
«Під час зйомки я збагнув – як круто було б побачити подібний проєкт у мій шкільний час. Адже для мого покоління Чорнобиль був лише примарною асоціацією зі словом «трагедія», а от про причини і наслідки ми мало що розуміли! Якщо після перегляду у школярів виникне бажання дізнатися про чорнобильську історію більше, вважатиму, що ми попрацювали недарма!»


Артем Неба
KISS FM
Чорнобиль - це справді важка книга нашої історії, яку можна перечитувати сотні разів і кожного разу дописувати чергову главу. Нові факти, доступ до інформації, інтернет, вільні ЗМІ й бажання змін - допомагають чесно подивитися в очі трагедії. Звісно, драматизм катастрофи не піддається ніякому виміру й сколихнув весь світ. Наша країна довгий час була заручницею цих обставин та несла тягар, як приклад страшних помилок. Але я оптиміст, і вірю, що після чорної смуги прийде світла, а принесемо її ми з вами. Адже тепер це слід, за яким можна пройти у минуле, але який веде нас у майбутнє...
ОЗВУЧЕННЯ
До озвучення уроків долучились відомі артисти
Alyona Alyona
Олексій Потапенко (Потап)
ДИВИСЬ УРОКИ ТУТ
ДЗВІНОК У 1986
Інтерактивна експозиція Національного музею "Чорнобиль"
На вас чекають унікальні історій з вуст безпосередніх учасників та очевидців чорнобильських подій 1986-го – ліквідаторів різних професій, цивільних та військових, евакуйованих. Історії зібрали та продовжують збирати науковці музею.

Наша головна мета зберегти та розповість справжню історію ядерної катастрофи, не дати перетворити Чорнобиль на екзотичний надзвичайний атракціон, вплинути на формування екологічної культури, культури безпеки життя.


Адже саме відсутність культури безпеки, тотальна секретність галузі призвела до трагедії у квітні 1986 року.

Нова інтерактивна експозиція "Дзвінок у 1986" відкрилася безпосередньо в музеї 14 грудня 2019 року завдяки меценату Лізаветі Юрушевої та несподівано на заваді встала пандемія короновірусу Covid-19.

На жаль телефонними будками радянських часів з автентичними апаратами -таксофонами 80-х років встигли скористатися тільки 15 тисяч людей. Сподіваємось, що відвідувачі зможуть повернуться до наc в літку. Портал у 1986-й залишається відкритим...
ВСЕСВІТ ВІКТОРА ПЕТРОВА
Національний музей «Чорнобиль» презентує онлайн виставку
Музейна арт колекція музею налічує понад 100 робіт художників-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, художників з числа переселенців, що пережили втрату рідного дому, художників з різних країн світу, яким тема Чорнобиля стала сердечно близька.

Художня творчість безпосередніх учасників чорнобильських подій 1986 року особлива частина колекції нашого музею.


Їх картини сповнені сильною енергетикою власних почуттів, пережитих в умовах небаченої небезпеки, реальних емоцій, містичних передбачень…

Виставку доповнюють особисті фотографії та документи художника - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його авторські ескізи до значків та пам'ятних медалей, які автор передав до колекції нашого музею.
Віктор Петров
За фахом є фізик-ядерник, колишній працівник ЧАЕС, мешканець Прип'яті, художник за покликом, філософ за світосприйняттям.
Сюжети картин - це плід роздуму художника про світ і місце людини в ньому, колізія суперечностей людської суті і навколишнього світу, тривога за майбутнє і наслідки людської діяльності.

В експозиції онлайн виставки 2021 р. представлені роботи художника, створені після Чорнобильської аварії, сучасний постчорнобильський живопис з його приватної колекції та з фондів Національного музею «Чорнобиль».
ВАРТОВІ МИРНОГО АТОМУ
Спецпроєкт телеканалу «Україна» до 35-ї річниці аварії на ЧАЕС.
До 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи команда телеканалу «Україна» презентує спецпроєкт «Вартові мирного атома». Це цикл пізнавальних історій, який доведе навіть переконаним скептикам: ядерна фізика та радіобіологія — це не лише нудні формули та складні розрахунки!

Наші #Вартові розповідають про важливі аспекти використання атомної енергетики та наслідки аварії для довкілля і живих організмів, пояснюють, що відбувається у Зоні відчуження, розвінчують популярні міфи та дають корисні поради для здорового раціону.

До вашої уваги — 5 коротких інтерв'ю з ученими, які впроваджують новітні стандарти безпеки в галузі атомної енергетики, опікуються питаннями об'єкта "Укриття" над четвертим енергоблоком ЧАЕС та вивчають вплив радіонуклідів на живих істот.
Читати більше: https://kanalukraina.tv/vartovi-myrnoho-atoma
Додати свою подію
до CHORNOBYL35.com
CHORNOBYL APP
Дізнатись все про Чорнобиль та завантажити
офіційний мобільний додаток Чорнобиля

ВИСТАВКА «CHORNOBYL 35» У МОБІЛЬНОМУ ДОДАТКУ
Анті-ковід виставка у 50 місцях України
Унікальна виставка у мобільному додатку Chornobyl App вже пройшла у 50 локаціях по Україні та 5 країнах світу. Від краєведчих музеїв, шкіл, театрів до селищних рад ЧАЕС, Славутича та центрів юнацтва та вищих навчальних закладів, посольство України у Японії, США тощо.

Виставка зроблена у анті-ковід форматі, треба використовувати тільки власний смартфон та додаток.

35 друкованих постерів, що присвячені 35 меседжам про Чорнобиль та розкривають тему з різних сторін

Плакати "оживають", на підлогу перед собою можна поставити Колесо огляду з Прип'яті чи БТР, через портали у Чорнобиль можна потрапити під саркофаг, або подивіитись на ДУГУ з висоти пташиного польоту.
Провести виставку
"А про Чорнобиль хотіли б забути, тому що свідомість перед ним капітулювала. Катастрофа свідомості. Світ наших уявлень і цінностей підірваний. Якби ми перемогли Чорнобиль або зрозуміли до кінця, то думали і писали б про нього більше. А так живемо в одному світі , а свідомість існує в іншому. Реальність вислизає, не вміщається в людині"

Світлана Алексієвич. З книги "Чорнобільська молитва"
Візуальна айдентика проекту
Поєднуючи символи Чорнобиля та природні кольори Зони Відчуження ми відійшли від чорно-білого сприйняття катастрофи Чорнобиля як історичної події та створили можливість на відкриття багатоваріативного уявлення, що Чорнобиль - це також і місце науки, повернення природи, культурної спадщини народів Полісся, басейн річки Прип'ять та багато іншого
Логотип роковин
Лелека
СИМВОЛ НАДІЇ ТА ПРИРОДИ
35
ЛІТЕРАЦІЯ РОКОВИН
ВИПРОМІНЕННЯ
ЛОГОТИП ЗВУКІВ ЧОРНОБИЛЯ
СВІТЛО
ЯКЕ ЗАТЬМАРЮЄ РЕАКТОР
ЛОГОТИП 35-ИХ РОКОВИН ЧОРНОБИЛЯ
Кольорові рішення
ПРИРОДНІ КОЛЬОРИ, ЩО КОНТРАСТУЮТЬ ІЗ ЧОРНО-БІЛОЮ АЙДЕНТИКОЮ ЧОРНОБИЛЯ




Радіаційний жовтий



Охолоджувальний синій





Природньо-зелений



Прип'ятьський білий





Іржаво-рудий



Прип'ятьський чорний

Радіаційний жовтий

Охолоджувальний синій

Природньо-зелений

Прип'ятьський білий

Іржаво-рудий

Прип'ятьський чорний

Можливі варіанти використання
Через різні сполучення цих кольорів можна показувати також напрямки науки, природи, екопроектів, зустрічей ліквідаторів, плакати пам'яті тощо
Made on
Tilda