У Зеленського готують концепцію перехідного правосуддя: Кого покарають за роботу на окупантів, а хто отримає компенсацію

Концепція перехідного правосуддя визначає, зокрема, хто не може уникнути відповідальності за скоєні злочини після повернення Україні тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму. Про це розповів постійний представник президента в Криму Антон Кориневич в інтерв’ю «Бабелю».

Він пояснив, що документ, який незабаром передадуть в Офіс президента, передбачає кримінальну відповідальність у першу чергу для тих, хто скоїв тяжкі злочини: військові або проти людяності. Такі злочинці не можуть бути амністовані або помилувані.

Кориневич наголосив, що немає різниці, з якого боку були здійснені подібні злочини.

Також, за його словами, до відповідальності мають притягнути тих, хто брав участь у діяльності проти суверенітету і територіальної цілісності України. Тобто людей, які допомагали окупаційній адміністрації й безпосередньо самих топ-чиновників.

«Це ті (що сприяли окупантам, – ред.), хто зараз очолює певні угруповання в Криму і на Донбасі, і ті, хто скоїв ці злочини», – зазначив представник президента в Криму.

Що стосується українців, яким довелося працювати на окупаційний режим, то для таких категорій концепція передбачає люстрацію. Кориневич пояснив, що закон визначить, за яких умов людей, які працювали не на керівних посадах в окупаційній владі, можуть звільнити від відповідальності.

«Концепція не деталізує конкретно відповідальність для пожежників, вчителів або медиків — для цього потрібно створити окремий каталог і змінити законодавство, зокрема кримінальне», – сказав Кориневич.

На його думку, такий каталог буде створений пізніше.

«Якщо людина не скоювала тяжких злочинів, була змушена залишитися на цій території і працювала, наприклад, медсестрою, то ні до якої відповідальності її притягувати не будуть», – додав чиновник.

На питання про відшкодування збитків та моральної шкоди українців, Кориневич відповів, що буде створено реєстр жертв для встановлення потерпілих від злочинів окупантів.

Говорячи про матеріальну компенсацію, представник президента сказав, що тут також стане в нагоді вищезгаданий реєстр жертв.

«Жертви мають отримати компенсацію — потрібно з’ясувати реальний обсяг втрат, створити реєстр шкоди та визначити порядок виплат з урахуванням всіх нюансів. Коли ми говоримо про компенсації, йдеться і про можливості отримувати і відновлювати документи, про доступ до освіти для дітей з окупованих територій», – стверджує Кориневич.

Він додав, що особливо важливо, щоб у фіналі збитки від конфлікту відшкодувала саме країна-агресор, тобто РФ.

  • Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба раніше розповів про розробку тактики і стратегії деокупації Криму.
  • Заступник представника президента в Криму пояснила, кого покарають після повернення контролю над півостровом.
Copy
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.