Туреччина перетворила собор Святої Софії на мечеть, у РПЦ це порівняли з пожежею в Нотр-Дам

Державна рада Туреччини позбавила собор Святої Софії (Айя-Софія) статусу музею і зареєструвала його як мечеть. Відповідне рішення ухвалила Держрада в п’ятницю, 10 липня, передає турецьке агентство Anadolu.

Згідно з рішенням влади, собор знаходиться на балансі Фонду імені Султана Мехмета Хана і може використовуватися як мечеть. Саме такий статус будівлі вказали у державному реєстрі нерухомості й вiн не підлягає зміні.

У вирішенні Держради зазначається, що Айя-Софія не може бути використана в будь-яких інших цілях з юридичної точки зору.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган підписав указ про зміну статусу собору і перетворення його на мечеть.

Чим відомий собор Святої Софії?

Будівництво Айя-Софії почалося в Стамбулі у 532 році, а освящення відбулося 27 грудня 537 року. Протягом 916 років собор вважався найбільшим храмом у світі, а в 1453 році він став головною мечеттю Османської держави.

Собор Святої Софії, який знаходиться в історичному центрі міста в районі Султанахмет, століттями вважався символом завоювання столиці Візантійської імперії.

24 листопада 1934 року уряд Туреччини перетворив пам’ятку в музей. У 1985 році Айя-Софія була визнана пам’яткою світової спадщини ЮНЕСКО.

У липні 2016 року в стінах собору вперше за 85 років прозвучав заклик до молитви – азан. 29 травня 2020 року в рамках урочистих заходів, присвячених 567-й річниці завоювання Стамбула, в храмі була озвучена сура “Аль-Фата” з Корану.

Реакція світу

Релігійні діячі деяких країн світу, зокрема США, Росії та Греції, виступили проти планів перетворити музей у мечеть. Також на це негативно відреагували деякі експерти і в самій Туреччині.

Константинопольський патріарх Варфоломій заявив, що перетворення музею Айя-Софія може обернути мільйони християн по всьому світу проти ісламу, оскільки собор є «місцем і символом зустрічі, солідарності та взаєморозуміння між християнством та ісламом».

У Російській православній церкві висловили жаль у зв’язку з ухваленням рішення перетворити собор у мечеть. Протоієрей РПЦ Андрій Ткачов навіть порівняв це з пожежею в соборі Паризької Богоматері у Франції.

«Мене це засмутило, звичайно. Мені хочеться, щоб Софія була церквою. Був проміжний стан – музей, але не мечеть. Я хотів, щоб це був храм і там служили літургію. Мечеть у Святій Софії – це те ж саме, що пожежа в соборі Паризької Богоматері. Будемо дивитися, що буде далі – який резонанс це рішення викличе», – зазначив Ткачов.

У свою чергу голова МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу раніше заявляв, що влада має намір перетворити Айя-Софію в мечеть без урахування думки іноземних держав.

Copy
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.