Податок на паї до 6 тисяч: “Слуги народу” готують “сюрприз” дрібним фермерам

Народні депутати з партії “Слуга народу” і групи “Довіра” придумали новий податок – пересічному власникові паю доведеться платити по шість тисяч гривень в рік. Про це повідомляє “DW”.

Згідно із законопроектом №3131, в Україні може з’явитися мінімальна податкова сплата з кожний гектар землі сільгосппризначення, незалежно від того, скільки заробив фермер.

Що це означає?

За даними Держгеокадастру, близько 7 мільйонів українців мають земельні паї – в середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є так званими одноосібниками – тобто обробляють землю самостійно. Решта – здають в оренду великим агрофірмам або холдингам.

Голова комітету підприємців АПК при Торгово-промисловій палаті України Олег Юхновський розповів, що з 2014 року все більше громадян розривають договори з компаніями, щоб самостійно обробляти землю. У підсумку це призвело до зростання конкуренції за землю.

Одноосібники займаються обробкою самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони сплачують лише земельний податок, який в середньому становить 140 гривень на гектар.

Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують тільки ті, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектарів. І тільки в такому випадку виникає необхідність оплатити 18 відсотків податку з цього доходу.

Аргументи “за”

На думку представників великого агробізнесу, українці зловживають можливістю не звітувати про доходи.

За прийняття законопроекту, зокрема, виступає виконавчий директор холдингу “ІМК” Алекс Ліссітса. Він вважає, що документ дозволить отримати додатковий дохід для об’єднаних територіальних громад.

“Одна з основних форм наповнення бюджету ОТГ – земля сільськогосподарського призначення. Тому потрібно вводити спеціальний податок на землю для того, щоб цей податок залишався у сільській місцевості і знову ж працював на місцеву громаду”, – вважає він.

Аргументи “проти”

Олег Юхновський зазначає, що закон у підсумку може вбити підприємницьку ініціативу українців.

“Одна з основних форм наповнення бюджету ОТГ – земля сільськогосподарського призначення. Тому потрібно запроваджувати спеціальний податок на землю для того, щоб цей податок залишався у сільській місцевості й знову ж таки працював на місцеву громаду”, – обурюється він.

Аналогічної думки дотримується і економіст Київської школи економіки Олег Нів’євський. На його думку, законопроект – це спосіб силового витіснення дрібних фермерів з їх землі великими агрокомпаніями.

Експерти відзначають, що формально новий податок поширюється на всіх, але агрофірми і холдинги платити його фактично не будуть.

Вони пояснюють це тим, що сукупні податки, які платять юрособи, включно з ПДВ, зазвичай складають понад 1500 грн в перерахунку з гектара і, згідно із законопроектом №3131 їм нічого додатково платити не доведеться.

Copy
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.