У скандальному рішенні КС знайшли “запозичення” ідей з есе Гамільтона часів 18 століття

Колишній глава Конституційного суду, професор “Києво-Могилянської академії” Станіслав Шевчук помітив, що КС України у своєму скандальному рішенні щодо антикорупційних норм застосовує тези зі збірки “Федераліст” про конституційну систему США. Про це Шевчук повідомляє на своїй сторінці в Facebook.

Шевчук висловив упевненість з приводу того, що судді КС, які голосували за скандальне рішення, ніколи не читали збірку есе “Федераліст”, авторами якого є Олександр Гамільтон, Джеймс Медісон і Джон Джей. 85 статей збірника на підтримку ратифікації Конституції США виходили в 1787-1788 роках в газетах штату Нью-Йорк.

При цьому Шевчук зазначив, що завжди говорить своїм студентам, що починати вивчення конституційного права необхідно з “Федераліста”. Він написав, що суддя Ігор Сліденко видав ідеї Гамільтона за свої, а більшість його колег погодилися з цими ідеями і проголосували за рішення.

Шевчук процитував рішення КСУ:

“Конституційний Суд України виходить з того, що судова влада, враховуючи сутність її функцій, найменш небезпечна для демократичного управління та інших гілок державної влади, а також для природних прав людини, визначених Конституцією України, оскільки має найменше можливостей для їх порушення або негативного впливу на них. Адже законодавча влада встановлює правила, виконавча влада застосовує примус, а судова влада не має ні того, ні іншого. Судова влада не має ні військової, ні фінансової сили, ні безпосередніх важелів впливу на інші гілки державної влади, тому вона є найбільш вразливою до зазіхань інших гілок державної влади”.

Після цього Шевчук навів цитату з 78 есе ” Федераліста”:

“При уважному розгляді положення різних влад стає очевидним, що в уряді, де вони розділені, судова влада через сутність своїх функцій завжди найменше небезпечна для політичних прав, визначених Конституцією, бо у цієї влади найменші можливості для їх порушення або обмеження. Президент не тільки розподіляє блага, а й тримає меч спільноти. Законодавча влада не тільки розпоряджається скарбницею, а й наказує правила, що визначають обов’язки і права кожного громадянина. Судова влада, з іншого боку, не має ніякого впливу ні на меч, ні на казну, не стосується ні сили, ні багатства суспільства і не може приймати рішень, що тягнуть за собою активні дії. Можна справедливо зробити висновок, що ця влада не володіє ні силою, ні волею, а виносить тільки судження і в кінцевому рахунку залежить від допомоги виконавчої влади для втілення їх у життя”.

  • Конституційний суд на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 КК, що передбачає покарання за недостовірне декларування майна чиновниками і суддями, а також ряд інших антикорупційних норм, складових так званої антикорупційної платформи.
  • Заступник голови КС Сергій Головатий виступив проти рішення суду про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування.
  • Президент Володимир Зеленський скликав термінове засідання РНБО і виступила із заявою.
Copy
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.