Момент истины — для Зеленского и для страны

Анатолий Гриценко
Политик

Зеленський одважився на рішучий крок: розпуск повністю дискредитованого Конституційного Суду і прозоре конкурсне формування КС нового складу. Чотири позиції:

1) Саме такі дії я запропонував два місяці тому, коли КС вирішив обезголовити НАБУ, розуміючи, що суд вийшов з берегів і нищитиме країну й далі. Я повторив цю пропозицію публічно після чергового ганебного рішення КС, яким суд вирішив повністю знищити будь-які спроби притягнення корупціонерів до відповідальності. Тому — я повністю підтримую рішення Зеленського і закликаю усіх притомних, небайдужих до долі країни депутатів проголосувати «за» внесений ним законопроект. Це буде правильно і відповідально.

2) Застереження щодо сумнівної легітимності таких дій Зеленського, які вже озвучуються, на жаль, і притомними, небайдужими депутатами, зокрема лідером фракції Голос Сергієм Рахманіним — відкидаю категорично. Як такі, що процедуру ставлять вище суті й мети, а верховенство закону — ставлять вище верховенства права. Тут є системна проблема: в нашій країні неправильно переклали з англійської базовий, основоположний термін демократії Rule of Law, назвавши його верховенством закону. Правильний переклад — верховенство права! При всій повазі до законів — це папірці, які можуть бути значимими і правильними, так само вони можуть бути нікчемними і хибними, якщо приймаються із завідомо лобістськими цілями в інтересах не країни, а кількох корпорацій чи кількох олігархічних родин. Такі закони не сприяють розвитку країни, навпаки — стримують і гальмують будь-які позитивні зміни. Відтак процедури і закони — не головне. А що ж головне? Головним є в правильному розумінні Rule of Law — верховенство права, в пакеті з базовими правами і свободами людини/громадянина, які закріплені в Декларації планетарного масштабу, вони ж відтворені і в Конституції України, і які влада, Президент як гарант дотримання прав і свобод насамперед — має захищати. І якщо порушуються базові права і їхньому захисту заважають якісь процедури чи якісь закони, то треба найперше — захищати права людей усіма рішучими засобами, а по-друге, паралельно — вдосконалювати процедури і закони, на майбутнє. Відтак, усі депутати, які дбають дійсно про права і свободи людини, мають проголосувати «за» розпуск КС, не ховаючись за жодні процедурні аргументи. Бо це — момент істини й відповідальних рішень.

3) Намагаючись зруйнувати остаточно й без того не надто ефективну антикорупційну інфраструктуру, Конституційний Суд посягнув на найголовніше право людини — право на життя. Тому що корупція — це не просто крадіжка, відкат, чи дерибан. Корупція — це вбивство. Саме так: корупція = вбивство! Свідомо розграбований на мільярди системний банк, масові крадіжки бюджетних коштів на тендерах, доплати депутатам з кишень олігархів, аби приймали вигідні їм закони, хабарі прокурорам і суддям для прийняття незаконних рішень, чи для рейдерства чужої власності — все це вбивство, за всім цим тисячі, десятки тисяч могил на наших цвинтарях! До когось вчасно не доїхала «швидка», бо немає коштів на бензин чи через крадіжки розбита дорога; або доїхала, але в районній лікарні немає коштів на сучасні засоби реанімації; у когось продажний суддя відібрав тяжким трудом зароблену власність, або прокурор-хабарник прикрив убивцю чи мільярдну оборудку шахрая… Вся ця корупція вбиває наших людей. Вбиває і буквально, і вбиває надію, віру в можливість збудувати іншу країну! Тому кожен депутат, який дійсно хоче захистити людей від корупції, хоче дати країні шанс — має проголосувати «за» розпуск КС, не ховаючись за формальні процедури. Викорінити корупцію/вбивство — це зараз головне, не процедурні перепони точно.

4) Наостанок для Зеленського. Бо це момент істини не лише для долі країни — для нього особисто і його долі це теж момент істини. Перевірка на щирість намірів і на готовність працювати по-іншому. Не гратися з відосиками, час від часу виринаючи з «теплої ванни» єрмаків/демченків та інших рєшал і улесливих угодників, щоби після поширення відосика знову в ту ванну зануритися. Очистити ОПУ від недієздатних, корумпованих чи проросійськи налаштованих персонажів. Залучити професійних людей, які дбатимуть про країну і які вміють, коли треба, сказати «ні» прямо в очі Президентові. Перезавантажити/сформувати дійсно професійний і відповідальний Уряд, бо безтолковий слухняний (вже другий) веде країну в прірву. Замінити слухняних на ефективних у керівництві Генпрокуратури й СБУ. І найголовніше — припинити загравання з олігархатом, рішуче й системно зруйнувати монополії й монополізм, створити рівні конкурентні умови для бізнесу, дієві стимули для виробництва, бо лише економіка відкуриває країні можливості.
Перші півтора роки президентства принесли лише зневіру, розчарування, збагачення олігархату і проросійський реванш. Нагадаю, КС штампує свої ганебні рішення за поданням депутатів з фракції Медведчука і підконтрольних Коломойському переважно. Тому сьогоднішні рішучі дії по очищенню судової системи мають стати початком комплексних рішучих дій з очищення на всіх напрямах. Тоді й лише тоді ці зусилля мають сенс. Якщо ж готовності діяти рішуче комплексно немає, то тоді Зеленському краще вийти в ефір з останнім відосиком — подякувати людям за терпіння й піти їх смішити в іншому місці.

Copy
Мнения, высказанные в рубрике "Мнения", передают взгляды самих авторов и не обязательно отражают позицию редакции. Редакция сайта не отвечает за достоверность таких материалов, а сайт выполняет исключительно роль носителя

Узнавайте первыми о публикациях любимых авторов:
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.